Chroń swoją tożsamość

Utraciłeś dokumenty?  Nie ryzykuj!  Zastrzeż je w Banku! – to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Związek Banków Polskich.

 Jej celem jest propagowanie i poszerzenie wiedzy o możliwościach i potrzebie zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości.

 Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla prawowitego właściciela.

Policja wciąż odnotowuje przypadki wykorzystania cudzej tożsamości dla wyłudzenia pożyczki, kradzieży wypożyczonego samochodu czy innych przedmiotów, wynajęcia pokoju hotelowego lub mieszkania i unikania opłat. Ci, którzy posługują się cudzym dokumentem robią to w imieniu osoby, której dane osobowe widnieją na dokumencie. Dlatego też każdy, kto zgubił dokument tożsamości lub komu dokument ten został skradziony powinien jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zastrzec je w Banku.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Jak poinformował Związek Banków Polskich wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami tożsamości, które po zablokowaniu nie mogą być wykorzystane do wyłudzeń wynosi 1 581 448 sztuk. W czasie ostatnich 3 miesięcy baza wzrosła o 28 210 szt.

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2016 r. wyniosła niemal 63 mln zł. To jeden z najniższych wyników w historii badania. Podobnie jak w poprzednim kwartale było to spowodowane stosunkowo niewielką liczbą prób wyłudzeń przekraczających 1 mln zł – odnotowano ich jedynie sześć.

Jeżeli nie pilnujemy dowodu osobistego, to narażamy się nie tylko na konsekwencje wyrabiania nowego dokumentu tożsamości, ale także na szkody finansowe, bo jeśli ktoś zaciągnie na nasze konto kredyt, to może okazać się, że mamy do spłacenia 10, 20, czy 50 tys. zł. A dowiemy się o tym dopiero jak zapuka do nas komornik .

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2016 r. odnotowano 1 525 prób wyłudzeń. – To liczba, która oznacza stabilizację tego wskaźnika obserwowaną od początku 2015 r. Statystycznie (włącznie z weekendami) w analizowanym kwartale odnotowywano niemal 17 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie niemal 700 tys. zł. – podkreśla Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za I kwartał 2016 r. znajduje się na stronie internetowej:  www.DokumentyZastrzezone.pl.

maks