COCA COLA - miałby zawierać liście koki ?

COCA COLA - kopia dokumentu o przepisie miałby pochodzić 1910 roku.

Wśród składników jest kolędra, gałka muszkatułowa, limetka, kwasek cytrynowy, cynamon a także co stanowić może niespodziankę - alkohol. Specyficzny smak pochodzi od mieszanki cukru oraz ekstraktów otrzymywanych z wanilii, pomarańczy i cytryny. 

Najbardziej  tajemniczej składnik to produkt o nazwie FE Coca -inaczej ekstrat z liści koki zawierający kokainę .Ponoć właśnie nazwa wywodzi się właśnie od tego składnika. (czego nigdy nie potwierdziła Coca Cola).

Receptura Coca-Coli została opracowana w 1886 roku przez J.S. Pembertona, farmaceutę z Atlanty. Doktor Pemberton zawarł w Coca-Coli kofeinę, ponieważ uzależnił sie od morfiny, którą przyjmował na wskutek ran odniesionych w wojnie secesyjnej a następnie od innych mniej niebezpiecznych produktów. Był to jego drugi napój na bazie liści kokii orzechów koli (pierwszy nosił nazwę Pemberton’s French Wine Coca).

W tamtych czasach napoje gazowane uznawane początkowo były za lekarstwo i sprzedawane w aptekach w tym Coca-Cola, która zawierała kokaine. Miała leczyć wszelkie dolegliwości: bóle brzucha, głowy -ogólnie wszystko po trochu.

W Polsce Pierwszy raz Coca-Cola gościła na stoisku amerykańskim podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1957 roku. Natomiast rozpoczęcie produkcji Coca-Coli w Polsce przypada na okres sprawowania rządów przez Edwarda Gierka. 

Ray Rogers jest jednym z niewielu amerykanów ,który przeciwstawił się jednej z najpotężniejszych marek świata. Od 10 lat próbuje odkrywać twarz Coca-Coli. Jak twierdzi Rogers są tylko 2 przypadki gdzie dozwolony jest import liści coki do USA  : pierwszy do sporządzania lekarstw, drugi dla Coca-Coli. Zastanawia się do czego ma służyć koncernowi napojów, dlaczego jest tak ważna i dlaczego na etykiecie produktu nie jest ten składnik nigdy ujawniany.

A zatem czy najbardziej rozpoznawany napój świata miałby zawierać liście koki ?

maks