Noc muzeów

Przed nami kolejna edycja akcji „Noc Muzeów” podczas której poznańskie placówki zapraszają w nietypowych godzinach od 17.00 do 1.00 w nocy. Śmiało można powiedzieć - „Niech w tę noc, moc będzie z wami”. Wszystkim nocnym markom życzy wytrwałości i niezapomnianych wrażeń.


Tegoroczna akcja odbędzie w sobotę 16 maja i weźmie w niej udział ponad 40 instytucji, galerii oraz organizacji z Poznania i okolicy. Oprócz nocnego zwiedzania główną ideą tej akcji jest dostępność. Tego dnia bramy muzeów przekroczymy za darmo. Wstęp wszędzie będzie bezpłatny. Wyjątkiem jest tylko wystawa fotografii prasowej „Word Press Photo w CK Zamek.

Oprócz stałych wystaw na widzów czeka wiele dodatkowych atrakcji. Choć sobotnia noc zapowiada się długa to zobaczyć wszystkich nie sposób. Trzeba dobrze zaplanować zwiedzanie.

Muzeum Historii Miasta Poznania pokaże prezentację multimedialną „Poznań jakiego nie znasz”  złożoną z kilkudziesięciu slajdów z widokami miasta mało znanymi szerszemu odbiorcy. Dla ułatwienia część zdjęć zestawiona zostanie z aktualnym wyglądem danego miejsca.

Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę „Rzeczy mówią” na której wyodrębnione z kontekstów rzeczy, przedmioty, czy obiekty reprezentujące rozmaite kolekcje Muzeum, stają się odrębnymi bohaterami. Każdy z własną „biografią”, własną historią do opowiedzenia.

Oprócz tego na fecebookowych maniaków czeka możliwość zrobienia sobie "selfie" w przeróżnych nakryciach głowy.

Ciekawie  zapowiada się noc w IPN- nie, gdzie czeka na was wystawa „Kobieta w PRL- u”.

Zapoznamy się z materiałami pokazujący komunistyczne represje wobec kobiet internowanych w stanie wojennym. Dodatkowo zobaczymy wystawę obrazująca modę panującą w różnych okresach PRL. Szafy naszych matek i babć wcale nie były takie ubogie.

Niesamowicie zapowiada się wizyta w Bramie Poznania, gdzie pokazany zostanie film „Muzeum utracone”.

Będzie to niepowtarzalna okazja, by w ultranowoczesnej oprawie, zobaczyć dzieła sztuki, które zaginęły z Polski podczas II wojny światowej. Na ścianach Bramy Poznania zostanie wyemitowany film, który zobaczyć będą mogli wszyscy, którzy przyjdą świętować Noc Muzeów przy Bramie Poznania!

Film będzie opowiadał o miejscach, gdzie okupant składował polskie dzieła sztuki i gdzie w obliczu zagrożenia je potem wywoził. Poznamy historię Zamku w Fischhorn w Austrii, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego, wywieziono mnóstwo obiektów z warszawskiej składnicy w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Żeby zwiedzającym ułatwić wybór powstała specjalna mobilna aplikacja zawierająca aktualny program Nocy Muzeów z ponad 150 miast polski.

Dostępna jest na stronie http://NocMuzeow.info