Pocztówki last minute

Polują na nich wszyscy: MI6, DGSE, AIVD, BND, SISMI, EYP, FSB, Mosad, CIA, a także nasze rodzime AW i SWW. Egzekucji zazwyczaj dokonują amerykańskie drony. Zarówno Anglicy, Francuzi, Holendrzy, Niemcy, Włosi, Rosjanie, Amerykanie czy Polacy są wyjątkowo zgodni - nie biorą w tej wojnie jeńców. To jednak jest tylko zwykła odpowiedź na terror.

Wojna z Państwem Islamskim trwa od dawna. Regularne działania wojenne toczą się w Syrii, Iraku, Libii. Dotąd było cicho o takich krajach jak Tunezja czy Egipt. Kraje te słynęły z turystyki; świetnie zorganizowane i wyposażone ośrodki, piękne plaże, zabytki, sprzyjające warunki klimatyczne, a wokół życzliwi ludzie. To już jednak przeszłość. Zwykły mit. Muszą się z tym pogodzić wszyscy trzeźwo myślący ludzie, także Poznaniacy.

Czarna lista MSZ

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, od dawien dawna, publikuje listę państw do których nie poleca wyjazdów. Ona nie powstaje w przypadkowy sposób, tylko na podstawie danych, których dostarcza m.in. wywiad. Spis od dawien dawna uwzględnia Tunezję, Egipt, „nowościami” są za to Algieria i Kolumbia. Jego wiarygodność potwierdza Marcin Wojciechowski, rzecznik MSZ – Są kraje, których Polacy powinni unikać. Inaczej wymarzone wakacje mogą się zmienić w przysłowiowy koszmar – mówi.

Informacje te posiadają także wszystkie biura podróży. Tyle tylko, że nie poinformowały o tym swoich klientów… Dotyczy to także „Nowej Itaki”, która jako jeden z większych operatorów, organizowała mnóstwo wycieczek, w tym także do Tunezji.

Powrót w trumnie

Do Poznania wrócił w ołowianej trumnie. Koszty poniosło MSZ. I to był jedyny gest jakiego doczekała się wdowa po 31-letnim pracowniku Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w UMP. Choć wcześniej padały szumne deklaracje pomocy ze strony rozmaitych oficjeli; zarówno z samorządu, władz miasta jak i biura podróży – „Nowa Itaka”.

Mężczyzna był jednym z trzech Polaków, którzy zginęli w leżącym, w Tunisie Muzeum Bardo. Podczas zamachu islamistów obrażenia odniosła także jego żona. Jej interesy obecnie reprezentuje mecenas Jakub Brykczyński, ze spółki Brykczyński i Partnerzy - Proszę wybaczyć, ale moja klientka prosi o anonimowość – wyjaśnia, a zaraz potem przechodzi do szczegółów pozwu, który składa w jej imieniu przeciwko „Nowej Itace” – Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych organizator ma ustawowy obowiązek, aby uprzedzić uczestników o wszystkich możliwych zagrożeniach. Na piśmie. Tego jednak nie zrobiono, choć Tunezja jako kraj zagrożony atakiem terrorystów figuruje na liście MSZ od przeszło roku. Tymczasem spokojnie sprzedano „bezpieczną” wycieczkę objazdową.

Proces powinien rozpocząć się we wrześniu. Przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Wdowa domaga się przeszło 800 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia. Choć czy można przeliczyć ludzkie życie na pieniądze ?

Precedens

Ten proces będzie poniekąd wyjątkowy. To precedens. Poprzedzony pewnymi trudnościami, aby go wszcząć trzeba uiścić 5 procent wartości pozwu. W tym przypadku spora kwota. Dlatego trwają starania o warunkowe zwolnienie z kosztów. Jak uważa mecenas Jakub Brykczyński nie bez szans na powodzenie.

Ostatnio, po kolejnej masakrze w Tunezji głos zabrała premier Ewa Kopacz, która zaapelowała do Polaków, aby w tym roku nie wyjeżdżali już ani do Tunezji, ani do Egiptu, tylko wybrali polski Bałtyk. Poparł ją Marek Biernacki, koordynator do spraw służb specjalnych. To kolejny precedens. Nieco opamiętały się także biura podróży, które masowo wycofują tego typu wyjazdy ze swojej oferty.

To jednak wcale nie oznacza, że ktoś zaledwie godzinę przed śmiercią nie wyśle ostatniej pocztówki do rodziny. Takiej last minute, znad krawędzi, które do adresata nadejdzie już po śmierci nadawcy. Bo wojnę z islamskim terrorem Świat Zachodu zdecydowanie przegrywa.

Jacek Szczepaniak