Zdrowy napój na upały

Zbliża się czas letnich temperatur. Gdy jest gorąco chętniej sięgamy po napoje. W sklepach regały uginają się pod ciężarem  różnokolorowych napojów. Jeden bardziej chemiczny od drugiego. Dodatkowo z taką zawartością cukru, że spożywanie go regularnie przyniesie fatalne skutki zdrowotne. Ja namawiam zatem do robienia domowych napojów orzeźwiających.

Ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, a są smaczne i co najważniejsze bez konserwantów. Do ich przygotowania możemy używać wody mineralnej, lub zwykłej kranówki, ale  przegotowanej i ostudzonej. Jeśli chcemy to na szybko możemy przygotować napoje z wodą gazowaną. Wówczas najlepiej z wyciśniętym sokiem lub ze  zmiksowanymi owocami. Można do dzbanka z wodą dodawać również jadalne kwiaty. Poprawią nie tylko estetykę, ale dodadzą smaku. Nadają się fiołki, chabry, niektóre płatki róż, nasturcje, rumianek itp.

Poniżej podaję propozycje dodatków  na ok. pół litra ( 2 szklanki) napoju.

Woda z miętą: 2-3 gałązki mięty,  2 plasterki  cytryny

Woda z ogórkiem: cienkie  plasterki świeżego ogórka ( pół średniej wielkości ogórka),  gałązka mięty

Woda z cytrusami: po kilka plasterków mandarynek i cytryn, lub pomarańczy i limonek itp.

Woda jabłkowa z cynamonem: kilka plasterków  jabłka, 1 laska cynamonu, gałązka melisy

Woda z limonką i imbirem: 2-3 plastry limonki, kilka cienkich plasterków świeżego imbiru

Woda z cytrusami i bazylią: kilka plastrów pomarańczy, kilka plastrów cytryny, mandarynki itp. 2-3  listki świeżej bazylii

Woda z natką pietruszki: łyżka natki pietruszki, kilka plastrów cytryny, szczypta soli

Wody smakowe można robić z większości warzyw i owoców sezonowych i tych kupowanych przez cały rok w sklepach.

Świetne napoje można również przygotowywać z mrożonych owoców, które przy okazji schłodzą napój, np. truskawki, jagody, borówki, maliny, wiśnie itp.

Moja rada: dodatki smakowe najlepiej zalewać ciepłą wodą ok. 33-35 stopni. Uwolni się więcej aromatów i smaków. Jeśli nie potrzebujemy tego napoju od razu, to odstawiamy do uwolnienia smaków na ok. 2 godziny i schłodzenie ok.1 godz. Dodatki smakowe można dodawać w ilościach jakie Państwu odpowiadają, nie trzeba trzymać się mojej propozycji. Większość takich wód przygotowuję bez mierzenia i liczenia. Owoce i kwiaty świeżo zerwane, wypłukać, lub wytrzeć i przejrzeć, czy w kwiatach nie ma muszek, a cytrusy koniecznie dobrze wyszorować.

WIESŁAWA KUSZTAL